Magyarországon a hőlégballonozás az 1970-es években kezdődött. Gulyás Géza, Balikó Pál és Kastély Sándor kitartó munkájának köszönhetően 1977. október 12.-én emelkedett elsőként a levegőbe a HA-001 lajstromú Pannónia ballon. Ők voltak első pilótáink is, szakszolgálati enge-dély számuk ennek megfelelően 001, 002, 003 lett.
A maga egyszerűsége és látványa okán elég hamar közkedveltté vált, s önmagát népszerűsítette a tekintélyt parancsoló mérete, hangja és annak a lehetősége, hogy az emberekhez a legköze-lebb képes felszállni és leszállni. Bárki közel mehet hozzá, s megérintheti, megszagolhatja az eszközt. A magyar ballonozás és versenysport az 1990-es években bontakozott ki a legnagyobb mértékben, s terjedt el hazánkban. Köszönhető ez a rengeteg szponzornak, vállalkozásnak, amely meglátta a mérhetetlen nagy potenciált a hőlégballonok kupoláján történő reklámozásban. Ekkor a magyar hőlégballon gyártás is szárnyra kapott és több tucat hőlégballon került legyártásra Magyarországon. Ez kedvezett a magyar ballonsportnak, a hőlégballonozás közismertté tételének, s lehetőséget adott egyre több embernek a hőlégballonok gondolájába kerülésének. Ekkor közel 40 klub és sportegyesület foglalkozott hőlégballon repüléssel. Minden évben számos ballon verseny és találkozó helyszíne volt Magyarország. Sportolóink nemzetközi sikere-ket is értek el, melyek közül kiemelkedő a 1991-es Európa Bajnokság, ahol Molnár Csaba első helyet ért el, illetve 2003, amikor Végh Sándor szintén az Európa Bajnokság dobogójának második helyére állhatott fel.
A 2000-es évek közepére drasztikus visszaesés vette kezdetét a magyarországi ballonrepülés területén, részben gazdasági, de jó részt emberi okok miatt. Az addigi “egy a zászló, egy a tábor” attitűd kihunyt, s az egyesületek mellett megjelentek a “szabad csapatok”. Létre jöttek olyan gazdasági alapon szerveződő vállalkozások, egyesületek, amelyek jó részt profitorientáltak vol-tak, vagyis meglátták a potenciált az utasrepültetésben, bevétel szerzésben. Az egykori Magyar Repülő Szövetség ugyan rendelkezett ballon szakággal, de a jó részt egyéni, kis csoportos érdekeken túl, valódi közösséget nem épített, szervezeti struktúrát a teljes magyar hőlégballonozásért nem működtetett. Eljárás rendje jól tükrözte a rendszerváltás utáni magyarországi viszonyo-kat. A magyar ballonos közösség a 2010-es évek elejére szétforgácsolódott. Hosszú „zuhanó repülés” után az egykori Magyar Repülő Szövetség és az egyéni érdekek mentén alakult gyakor-lat felszámolásra került. Sok lelkes pilóta és a sport repülést tisztelő hazafi, akik ideje korán be-látták, hogy mielőbb szükség van egy repülő szövetségre, munkához is látott és a leghatékonyab-ban megalapította a (Magyar) Repülő és Légisport Szövetséget. A magyar ballonozás reformerei is tudták, hogy itt az idő és a tér, hogy a széthullott és rendszer nélküli magyar ballonozás va-lódi, teljeskörű érdekképviseletet kapjon, így követve az MRLSZ példáját, a 2020. évben a Magyar Ballon Szövetség is megalapításra került. Ezzel közel 50 év után létre jött a magyar ballonosok valódi érdekképviselete. A Ballon Szövetség tisztviselői folyamatosan azon dolgoznak, hogy a magyar hőlégballonozás minden területen, a legszélesebb körben képviselve legyen. Akár a versenyszervezés, sport- vagy kereskedelmi repülés terén. A Magyar Repülő és Légisport Szövetség tagja és mindenben együttműködő partnereként a Magyar Ballon Szövetség elfogadva az MRLSZ szabályait, iránymutatásait, működési rendjét, szervezi és képviseli a magyar ballonos közösséget és teljeskörűen ellátja a magyar Ballonrepülő Szakág feladatait. A magyar hőlégballonozás újra emelkedő fázisban van. Mindenki a helyén. A kupola töltve. Kötelek eloldva. Repülünk!